Najlepsze makarony powstają z pszenicy Durum. Są one bogatsze w błonnik, makro i mikroelementy niż makarony ze zwykłej pszenicy. Makarony z pszenicy Durum mają lepszy smak, a po ugotowaniu nie sklejają się.
Na łamach "Nature" specjaliści z Kalifornii dowodzą, że w procesie uprawy pszenicy przez tysiące lat zagubiono istotny gen. Dlatego w ziarnach spadła zawartość białka i mikroelementów, takich jak cynk i żelazo. Najnowsze prace pozwoliły na odnalezienie tego genu w dzikich odmianach pszenicy i ponowne wprowadzenie go do gatunków uprawnych.
Ostatnio sporym zainteresowaniem wśród rodaków cieszy się pieczywo z niemodyfikowanych genetycznie gatunków pszenic. Jedną z nich jest prastara pszenica Pur Pur. Chlebek z niej wypieczony ma purpurowy kolor, oraz charakterystyczny smak, jednak najważniejsze jest to, że jest bogaty w błonnik oraz antocyjany.
W 2008 roku w Stanach Zjednoczonych został pobity rekord Guinnessa w szybkości zbioru pszenicy. 65 hektarów pszenicy zostało zebrane w czasie 10 minut i 15 sekund. Do tego celu posłużyło 100 kombajnów i kilka ciężarówek na zboże.
16 września 2008 roku został ustanowiony rekord w ilości zebranej pszenicy przez jeden kombajn. Dokonał tego kombajn Lexion 580 TT, który zebrał 532,14 ton pszenicy w 8 godzin. Poprzedni rekord wynosił 451,2 tony pszenicy zebranej w czasie 6 godzin i 43 minut.
W Nowej Zelandii w regionie Północnego Otago został ustanowiony rekord uzyskanych plonów z 1 hektara. Wynosi on obecnie 15.048 t/ha. Poprzedni rekord wynosił 13.99/ha i był ustanowiony w Wielkiej Brytanii w 1981.
|