Pszenica Uprawa pszenicy
Uprawa pszenicy
Uprawa ekologiczna pszenicy
uprawa ekologiczna pszenicy

Uprawy ekologiczne pszenicy jarej i ozimej różnią się od uprawy tradycyjnej tym, że nie stosujemy chemii począwszy od przygotowania materiału siewnego do zbioru, a także podczas przechowywania zebranego plonu.

Więcej…
 
Fazy rozwoju pszenicy
aa

Kiełkowanie i wschody. Kiełkowanie poprzedzone jest pęcznieniem nasion, które pochłaniają  ilości wody 40-50% ich ciężaru. Optymalna temperatura kiełkowania to 12-20°C. Minimalna temperatura kiełkowania  4°C. Po pojawieniu się pierwszego listka nad powierzchnią ziemi nazywamy wschodami.

Więcej…
 
Magazynowanie pszenicy
aa

Powierzchnię świeżo zebranych ziarniaków zasiedlają różne mikroorganizmy w tym bakterie i grzyby. Wraz z ziarnem trafiają do spichlerzy. Ziarno należy dosuszyć i oczyścić. Po zbiorze ziarna występuje  zjawisko pocenia się ziarna.

Więcej…
 
Zbiór pszenicy
aa

Właściwy termin zbioru zbóż wyznacza wilgotność ziarna, która powinna wynosić 14-15%. Wyjątek stanowią zboża do dalszych rozmnożeń i jęczmienia na cele browarne, powinno je się zbierać już przy wilgotności 16%, a następnie dosuszać chłodnym powietrzem do wilgotności 14%.

Więcej…
 
Siew pszenicy
aa

Termin siewu jest czynnikiem jest czynnikiem bardzo silnie wpływającym na plonowanie pszenicy ozimej i jarej. Opóźnienie siewu powoduje niekorzystne zmiany w rozkrzewieniu się co ma negatywny wpływ na architekturę łanu, skrócenie źdźbeł oraz liczbę wielkość ziaren w kłosie.

Więcej…
 
Nawożenie pszenicy azotem
aa

Nawożenie azotem jest najtrudniejsze. Powinno być stosowane w kilku dawkach. Z nawożenia jesiennego można zrezygnować, gdy pszenica ozima jest posiana wcześnie i na dobrym stanowisku. Wiosenne nawożenie azotem powinno być zastosowane jak najwcześniej

Więcej…
 
Nawożenie fosforowo-potasowe pszenicy
nawoz fosforowo potasowy

Wydaje się i chyba słusznie, że nawożenie fosforem i potasem jest stosunkowo proste, gdyż nadmiar tych składników w glebie nie jest wypłukiwany i w zasadzie można nawozić tymi nawozami w rozsądnych granicach na zapas. Przy nawożeniu potasem musimy

Więcej…
 
Nawożenie pszenicy wapnem i magnezem
aa

Planując nawożenie pod zboża i inne rośliny zawsze powinniśmy pamiętać i mieć na uwadze prawo Liebiga, któro mówi że, wielkość plonu uzyskanego z danego pola zależy od tego składnika pokarmowego niezbędnego dla rośliny który jest w minimum w najmniejszej ilości.

Więcej…
 


Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?