Pszenica Uprawa pszenicy Fazy rozwoju pszenicy
Fazy rozwoju pszenicy
aa

Kiełkowanie i wschody. Kiełkowanie poprzedzone jest pęcznieniem nasion, które pochłaniają  ilości wody 40-50% ich ciężaru. Optymalna temperatura kiełkowania to 12-20°C. Minimalna temperatura kiełkowania  4°C. Po pojawieniu się pierwszego listka nad powierzchnią ziemi nazywamy wschodami.


 

Krzewienie się. Krzewienie zaczyna się po pojawieniu się węzła krzewnego i wyrastających z węzła pączków bocznych. U pszenicy ozimej zazwyczaj zaczyna się na jesieni, a kończy na wiosnę. Zazwyczaj pszenice jare krzewią się znacznie gorzej. Przebieg krzewienie zależy głównie od odmiany, gęstości wysiewu, agrotechniki i środowiska (wilgotności, temperatury, naświetlenia). Optymalna temperatura krzewienia to 13-18°C.

 

fazy rozwoju pszenicy

Strzelanie w źdźbło. Faza krzewienia kończy okres wegetatywny rośliny. Początkiem generatywnym jest wydłużanie się łodygi zwane fazą strzelania w źdźbło. U form ozimych dla rozpoczęcia tej fazy niezbędny jest bodziec świetlny w postaci długości dnia i okres jarowizacji. Strzelanie w źdźbło zaczyna się poprzez wytworzenie się pierwszego międzywęźla. Im więcej światła i wilgotności tym większe międzywęźle- zjawisko to ma silny związek z wyleganiem. Wzrost każdego międzywęźla trwa kilka dni. W czasie wydłużania się czwartego międzywęźla pochwa liściowa otwiera się i u jej szczytu otwiera się kłos. Bezpośrednio po wykłoszeniu się zaczyna rosnąć piąte międzywęźle-zwykle ostatnie. Rośnie ono bardzo szybko i osiąga ono najwyższą długość ze wszystkich wytworzonych przez roślinę.

 

Kwitnienie. W kilka dni po wykłoszeniu się- jeszcze przed zakończeniem się wzrostu międzywęźli zaczyna się kwitnienie pszenicy. Najpierw kwitną kwiatki środkowego kłosa, a następnie dolna i górna część kłosa. Kłos przekwita w ciągu 2-5 dni- sprzyja temu ciepła  temp. 13-25°C i sucha pogoda.

 

Dojrzewanie. Zapłodnienie następuje w ciągu 1-1,5 dnia od momentu zapylenia i następuje ostatnia faza rozwoju tworzenie i dojrzewanie ziarniaków. Ziarniaki we wczesnych stadiach mają dużą zdolność do kiełkowania, co może mieć wpływ na porastanie ziarna na pniu. Optymalna temperatura na dojrzewanie to 16-20°C.

 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?