Pszenica Wiadomości ogólne
Wiadomości ogólne
Historia pszenicy
aa

Pszenica jest jedną z najstarszych roślin jednorocznych uprawianych przez człowieka od około 10000 lat. Roślina ta po raz pierwszy była uprawiana w Azji. Swoje korzenie ma w starożytnej Mezopotamii. Najstarsze dowody archeologiczne uprawy pszenicy pochodzą z Syrii, Jordanii, Turcji i Iraku.

Więcej…
 
Właściwości biologiczne pszenicy
aa

Rodzaj pszenica (Triticum) należy do rodziny traw (Gramineae). Obejmuje wiele gatunków różniących się cechami morfologicznymi i genetycznymi. Można wyróżnić w sumie około dwudziestu odmian tej rośliny. Pszenice dzielimy na dwie grupy:

Więcej…
 
Wymagania klimatyczne pszenicy
aa

Klimat ma istotny wpływ na wahania plonów pszenicy. Plony pszenicy ozimej uzależnione są od warunków klimatycznych na jesieni i w czasie zimy. Słoneczna pogoda na jesieni uodparnia rośliny na niskie temperatury w zimie.

Więcej…
 
Spożycie pszenicy
aa

Spożycie globalne pszenicy na osobę wynosi około 70kg, przy czym najwyższe jest w Kirgistanie i wynosi 240kg. Na świecie zbiera się zbóż ogółem 2180-2200 milionów ton, z tego około 650 milionów ton ziaren pszenicy,

Więcej…
 
Uprawa zbóż w Polsce
aa

W polskim rolnictwie zboża w ostatnich latach stanowią około 70-75% zasiewów. Jesteśmy trzecim pod względem powierzchni zasiewów producentem zbóż w UE, największym na świecie producentem pszenżyta i drugim na świecie producentem żyta.

Więcej…
 
Wymagania glebowe pszenicy
aa

Pszenicę powinno się uprawiać tylko na glebach dobrych i bardzo dobrych, gdyż tylko na tych glebach uzyskamy pożądany efekt produkcyjny. Gleby powinny posiadać dużą zdolność do magazynowania wody i nie mniejszy

Więcej…
 
Pszenica a wartości odżywcze
aa

Pszenica uprawiana jest ze względu na swoje wartości odżywcze i wchodzi w skład wielu produktów spożywczych, spożywamy ją codziennie pod wieloma postaciami, poniżej prezentujemy korzyści płynące ze spożywania pszenicy a także główne wartości odżywcze w niej zawarte.

Więcej…
 


Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?