Pszenica Uprawa pszenicy Nawożenie fosforowo-potasowe pszenicy
Nawożenie fosforowo-potasowe pszenicy
nawoz fosforowo potasowy

Wydaje się i chyba słusznie, że nawożenie fosforem i potasem jest stosunkowo proste, gdyż nadmiar tych składników w glebie nie jest wypłukiwany i w zasadzie można nawozić tymi nawozami w rozsądnych granicach na zapas. Przy nawożeniu potasem musimy wiedzieć, że w zasadzie występuje on w  dwóch formach z chlorem, a chlor na niektóre rośliny działa niekorzystnie, oraz w formie siarczanowej, która to forma jest przez rośliny bardziej akceptowana. Musimy też pamiętać i o tym, że wykorzystywanie fosforu i potasu w roku stosowania jest niekorzystne.


Wykorzystywanie składników pokarmowych Tabela  1.

 

Składnik i rodzaj nawozu.

Wykorzystanie w ( %)

Azot mineralny

50-70

Azot organiczny

20-30

Fosfor mineralny

15-25(30)

Fosfor organiczny

20-30

Potas  mineralny i organiczny

50-60

Mangan, miedź i cynk

0,5-5

 

Mając powyższe na uwadze na glebach o  niskiej zasobności w P/K nawożenie P/K powinno być o 25-50% wyższe od tego co planuje wywieść z pola. Dla wytworzenia plonu ziarna 50dt/ha (wraz ze słomą) zboże pobiera 50 kg P?O? i 120 kg k?O. To przy glebie o średniej i wysokiej zasobności i optymalnych warunkach pogodowych  może powodować, że nawożenie pod zboża P/K jest zbędne, gdyż każdy składnik w nadmiarze powoduje zakłócanie pobierania innych pierwiastków.

Najlepiej nawożenie ustalać za pomocą elektronicznych programów doradztwa nawozowego. Pod zboża  możemy stosować wszystkie nawozy fosforowe i potasowe  jakie są na rynku. Oprócz tych popularnych jednoskładnikowych może też stęż stosować wieloskładnikowe jak Polifoska, czy Agrofoska.

 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?