Termin siewu jest czynnikiem jest czynnikiem bardzo silnie wpływającym na plonowanie pszenicy ozimej i jarej. Opóźnienie siewu powoduje niekorzystne zmiany w rozkrzewieniu się co ma negatywny wpływ na architekturę łanu, skrócenie źdźbeł oraz liczbę wielkość ziaren w kłosie.
Przy zbyt dużym opóźnieniu terminu siewu otrzymuje się plony niższe nawet o 40%. Szczególnie wrażliwa na opóźnienie terminu siewu jest pszenica jara. Nasiona przeznaczone do siewu powinny odznaczać się dobrym wyrównaniem, czystością nie mniejszą jak 98%, zdolnością kiełkowania nie mniejszą jak 90%, masą 1000 ziaren 40-45 g i wilgotnością poniżej 15%. Niezbędnym zabiegiem agrotechnicznym jest zaprawianie ziarna siewnego, który to zabieg ogranicza lub eliminuje wiele chorób grzybowych. Należy pamiętać o zwiększeniu zalecanej normy wysiewu na hektar w przypadku opóźnień (im większe opóźnienie tym większa dawka wysiewu). Pszenicę ozimą siejemy na głębokość ok. 3-4cm przy rozstawie rzędów 10-12 cm, co średnio wynosi ok. 300-350kg/ha. Pszenicę jarą siejemy prawie identycznie, tylko norma wysiewu wynosi średnio 200-250kg/ha.
Uwaga!!! Na glebach mniej zasobnych w próchnice i substancje odżywcze stosujemy mniejsze normy wysiewu. Podstawowa zasada im gorsze warunki wegetacji, tym mniej roślin mających lepszy dostęp do światła, wody i składników mineralnych. |