Pszenica Agrotechnika pszenicy Agrotechnika wiosenna dla pszenicy jarej i ozimej
 
Agrotechnika wiosenna dla pszenicy jarej i ozimej

agrotechnika pszenicy W pszenicy ozimej pierwszym zabiegiem po zimie bezwzględnie powinno być bronowanie broną lekką. Jeżeli jest to możliwe bronujemy na skos, a na glebach ciężkich zbitych nawet 2 razy. Zabieg ten ma bardzo ważne zadanie, gdyż zapobiega parowaniu z gleby i przez to zatrzymuje wodę w glebie, pobudza rośliny do intensywnego krzewienia i wzrostu, a także niszczy kiełkujące chwasty. Pod to bronowanie stosujemy pierwsze startowe nawożenie nawozami azotowymi, powinien to być nawóz w formie azotanowej, ewentualnie azotanowo-amonowej (1/3 dawki N).

 

 

 

Agrotechnika pszenicy

 

Drugą dawkę azotu dajemy na początku maja w czasie krzewienia, a trzecią jeżeli dzielimy na trzy to możemy w formie dolistnej mocznikiem podczas wzrostu rośliny. Przy nawożeniu dolistnym mocznikiem musimy pamiętać o stężeniu. Uwaga, zbyt duże stężenie mocznika poparzy rośliny. Mocznik możemy stosować np.  łącznie z siarczanem magnezu. Związek ten łagodzi działanie parzące mocznika.

 

Stężenie mocznika w fazie krzewienia może wynieść nawet 20%, ale przed kłoszeniem tylko 9% (20-9kg/100l wody). Stężenie siarczanu magnezu jednowodnego 2,5%, a siedmiowodnego 5% (2,5 lub 5 kg/100l wody). Siarczan nie parzy roślin. Możemy  go stosować nawet 3-krotnie. W fazie krzewienia stosujemy herbicydy na chwasty jedno i dwuliścienne. Insektycydy stosujemy tylko wtedy, gdy są ekonomiczne przesłanki do zwalczania owadów. Od fazy krzewienia możemy też chronić rośliny przed chorobami (przy intensywnych uprawach zbóż jest to konieczność).

 

Zabiegi agrotechniczne pod pszenicę jarą wykonujemy podobnie jak pod pszenicę ozimą, tylko że rozpoczynamy na wiosnę. Stanowisko pod pszenicę jarą jak najszybciej powinno być zbronowane. Materiał siewny zaprawiony i dosiewnie nawożony mikronawozami. Zaprawiamy w zaprawiarkach, ewentualnie betoniarkach- zaprawa powinna być równo rozprowadzona. Pszenicę jarą siejemy możliwie wcześnie, jeżeli jest taka możliwość zakładamy ścieżki. Ilość wysiewu dostosujemy do stanowiska i odmiany. Siejemy na głębokość ok. 3cm. Zbyt płytkie i głębokie siewy są szkodliwe. Gdy występuje susza podczas siewu pole lekko wałujemy, co spowoduje nam równomierne wschody. Nawożenie azotem i mikronawozami stosujemy podobnie jak w pszenicy ozimej. Zwracamy uwagę na dobór środków ochrony roślin herbicydy, fungicydy (są trochę inne niż w oziminach, gdyż inne choroby i chwasty atakują zboża jare). Bronowanie w czasie krzewienia jest obowiązkowe. Od fazy krzewienia do zbiorów pszenicy jarej postępujemy z obu pszenicami prawie identycznie.

 
Copyright © 2024 Pszenica - najlepsza strona na temat pszenicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?