Pszenica Choroby pszenicy Zgorzel podstawy źdźbła
Zgorzel podstawy źdźbła

Zgorzel podstawy źdźbła (Gaeumannomyces graminis).

Występowanie i znaczenie- występuje w strefach klimatu umiarkowanego na glebach o średniej i złej jakości występuje głównie na pszenicy, obok łamliwości najbardziej rozpowszechniona choroba podstawy źdźbła.

Okres wykrywania- od krzewienia do dojrzewania.

Obraz choroby- grzyb poraża system korzeniowy rośliny i powoduje zakłócenie gospodarki wodno-pokarmowej. Cały system korzeniowy zainfekowanych roślin jest silnie zredukowany i przebarwiony na czarno. Korzenie chorych roślin obumierają i źdźbła wskutek tego łatwo się urywają przy pociąganiu. W późniejszym stadium grzyb atakuje także podstawę źdźbła, co wywołuje właściwy obraz choroby ?czarną nogę rośliny. Typowe jest też gniazdowe występowanie w łanie, przedwczesne dojrzewanie i bielenia kłosów w czasie suszy, co ma wpływ na wielkość i ilość ziaren, brak ich wypełnienia, albo całkowita płonność kłosów.

Fotografie przedstawiające objawy choroby - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/pszenica/choroby/zgorzel-podstawy-zdzbla-1.jpg/pszenica/choroby/zgorzel-podstawy-zdzbla-2.jpg/pszenica/choroby/zgorzel-podstawy-zdzbla-3.jpg/pszenica/choroby/zgorzel-podstawy-zdzbla-4.jpg

Wzmożone występowanie- wieloletnia uprawa pszenicy i jęczmienia, zła struktura gleby i jej zagęszczanie.

Możliwość pomylenia- bielenie kłosów z łamliwością.

Agrotechniczne działanie zapobiegawcze- zredukować ilość zbóż w płodozmianie, poprawić strukturę gleby, unikać silnego zachwaszczenia, w razie porażenia nawożenie wyrównawcze przy czym N w formie amonowej.

Ochrona chemiczna- obecnie nie ma fungicydów.

 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?