Pszenica Choroby pszenicy Mączniak prawdziwy
Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy (Erysiphe graminis = Blumeria graminis).

Występowanie i znaczenie- powszechna choroba jęczmienia i pszenicy.

Okres wykrywania- po wschodach aż do dojrzałości.

Obraz choroby- na pochwach i blaszkach liści początkowo biała poduszka grzyba zagęszczająca się do mączystej, ścieralnej watowanej powłoki. Jeśli grzybnię się zmyje, to pozostaną brązowe plamy martwicowe. Starsze grzybnie staja się kożuchowymi powłokami na których pod koniec wegetacji pojawiają się małe owocnie. Miejsca porażenia żółkną a później obumierają. Grzybnia przechodzi na kłosy, co silnie pogarsza wykształcanie się ziaren.

Fotografie przedstawiające objawy choroby - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/pszenica/choroby/maczniak-prawdziwy-zboz-1.jpg/pszenica/choroby/maczniak-prawdziwy-zboz-2.jpg/pszenica/choroby/maczniak-prawdziwy-zboz-3.jpg/pszenica/choroby/maczniak-prawdziwy-zboz-4.jpg/pszenica/choroby/maczniak-prawdziwy-zboz-5.jpg/pszenica/choroby/maczniak-prawdziwy-zboz-6.jpg

Wzmożone występowanie- zbyt wczesny wysiew zbóż jarych i ozimych, uprawa podatnych odmian, łany nadmiernie odżywione wskutek wysokiego nawożenia azotem.

Agrotechniczne działanie zapobiegawcze- stosowanie odmian odpornych, harmonijne odżywianie roślin, staranne przyoranie resztek pożniwnych i dobre nawożenie potasem.

Ochrona chemiczna- stosowanie fungicydów calixin- 0,75 l/ha, corbel- 1,0l/ha, tango 0,8-1 l/ha, Opus Team- 1 l/ha.

 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?