Pszenica Choroby pszenicy Rdza brunatna pszenicy
Rdza brunatna pszenicy

Ruda brunatna pszenicy i żyta (Puccinia recondita).

Występowanie i znaczenie- występuje w ciepłych rejonach i latach uprawy, znaczenie wzrasta ze względu na duża intensywność uprawy zbóż.

Okres wykrywania- po strzeleniu w źdźbło.

Obraz choroby- gniazdowo albo w rozproszeniu na górnej stronie liści, a pojedynczo także na jej dolnej stronie ukazują się rdzawo brązowe , owalne skupienie. Jest często otoczone jasnym polem. Podobne skupienia można znaleźć krótko przed kwitnieniem na dolnej stronie liści, są one wówczas czarno brązowe i zawsze zarośnięte epidermą liścia. Grzyby rdzy zmniejszają fotosyntezę i podwyższają oddychanie i parowanie, co pogarsza znacznie rozwój roślin.

Fotografie przedstawiające objawy choroby - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/pszenica/choroby/rdza-brunatna-pszenicy-1.jpg/pszenica/choroby/rdza-brunatna-pszenicy-2.jpg/pszenica/choroby/rdza-brunatna-pszenicy-3.jpg

Wzmożone występowanie- łagodna pogoda jesienią i zimą, ciepła i wilgotna wiosna, występowanie rdzy w poprzednim roku, uprawa podatnych odmian, dobre przetrwanie lata na osypanym ziarnie zbóż i trawach.

Agrotechniczne działanie zapobiegawcze- osypane ziarno zniszczyć we właściwym czasie przez uprawę roli, uprawa mniej podatnych odmian, zboża ozime wysiewać niezbyt wcześnie, natomiast jare wcześnie.

Ochrona chemiczna- Tango 0,8-1l/ha, Opus Team 1,0l/ha od porażenia do kłoszenia.

 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?