Pszenica Choroby pszenicy Rdza żółta
 
Rdza żółta

Rdza żółta (Puccinia  striiformis).

Występowanie i znaczenie- występuje głównie na pszenicy i jęczmienia, rzadziej na życie. Szczególnie wrażliwy jest liść flagowy i plewy w czasie dojrzałości mlecznej.

Okres wykrywania- pojedynczo w czasie krzewienia, a wyraźniej od początku strzelania w źdźbło.

Obraz choroby - już jako młoda roślina można rozpoznać wczesne porażenie w postaci pojedynczych żółtych skupień na końcach liści. Później pojawia się między nerwami liści żółte, pasiaste skupienia zarodników letnich. Porażone mogą być nawet kłosy i ziarna. Niekiedy porażenia występują na pochwach liściowych i źdźbłach. W późniejszych stadiach rozwoju skupienia występują na wszystkich porażonych częściach roślin w formie brązowo czarnych smug i są obrośnięte epidermą liści. Przy suchej pogodzie mogą występować tylko paskowate martwice i wyblaknięcia.

Fotografie przedstawiające objawy choroby - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/pszenica/choroby/rdza-zolta-zboz-1.jpg/pszenica/choroby/rdza-zolta-zboz-2.jpg/pszenica/choroby/rdza-zolta-zboz-3.jpg/pszenica/choroby/rdza-zolta-zboz-4.jpg

Znaczenie, występowanie - We wczesnych stadiach rozwoju rośliny porażenie wpływa na rozwój nadziemnych jej części, jak również na korzenie a tym samym na gęstość łanu i ilość ziaren w kłosie. Obniżenie zdolności asymilacyjnej oraz zwiększone oddychanie celem obrony przed grzybem mają negatywny wpływ na wysokość plonów. Szczególnie źle na plony wpływa porażenie liścia flagowego i plewek (zmniejszenie MTZ, obniżona zdolność kiełkowania). Okres od momentu zainfekowania do wytworzenia się pierwszych organów rozrodczych wynosi przy temperaturze 15 - 20°C 11 do 15 dni. Rdza żółta jest najczęstszą chorobą z gatunku rdzy pszenicy w wilgotnym i chłodnym klimacie północnej Europy i na wilgotnych wyżynach. Rdza żółta może wystąpić w postaci epidemii po kilku sezonach. podczas których porażenie występowało w sposób ograniczony.

 

Wzmożone występowanie-na stanowiskach wilgotnych i chłodnych, występowaniu rdzy w poprzednim roku i stosowaniu w uprawie odmian podatnych.

Możliwość pomylenia- na początku porażenia z rdzą lub karłową.

Agrotechniczne działanie zapobiegawcze- osypane ziarno zniszczyć we właściwym czasie przez uprawę roli, uprawa mniej podatnych odmian, zboża ozime wysiewać niezbyt wcześnie, natomiast jare wcześnie.

Ochrona chemiczna-Tango 0,8-1 l/ha, Opus Team 1l/ha, Corbel 1,0 l/ha u pszenicy od porażenia do końca kłoszenia, do początku kłoszenia (jęczmień, żyto).

 
Copyright © 2024 Pszenica - najlepsza strona na temat pszenicy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?