Pszenica Choroby pszenicy Askochytoza liści
Askochytoza liści

Askochytoza liści (Ascochyta spp.).

Występowanie i znaczenie- stwierdza się zwiększone występowanie tej choroby. Powoduje dość duże straty ta choroba. Grzyb atakuje szczególności pszenicę i jęczmień, należy go jednak uznać za pasożyta atakującego rośliny osłabione.

Okres wykrywania- często już w czasie wschodów jesienią, na jęczmieniu ozimym często po stopieniu śniegu na obumarłych i poparzonych liściach.

Obraz choroby- owalne lub podłużne plamy martwicze o wielkości kropki, które występują w ostatniej trzeciej części długości liścia. Plamy te się później zlewają, a liść usycha. Grzyb atakuje także plewy, które w dalszym przebiegu choroby blakną, zachowując ostre ciemnobrązowe obrzeża. Przetrwanie grzyba następuje na resztkach słomy i liści. Wśród chwastów główną rośliną żywicielską jest perz.


Fotografie przedstawiające objawy choroby - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/pszenica/choroby/Askochytoza-lisci-1.jpg/pszenica/choroby/Askochytoza-lisci-2.jpg/pszenica/choroby/Askochytoza-lisci-3.jpg/pszenica/choroby/Askochytoza-lisci-4.jpg

Wzmożone występowanie- długo trwające wilgotne i chłodne z duża ilością opadów, zbyt dużo zbóż w płodozmianie, nie rozłożone resztki pożniwne, poparzenia na zbożu.

Możliwość pomylenia- septorioza kłosów.

Agrotechniczne działanie zapobiegawcze- uprawa odpornych odmian (pszenica ozima), dobry płodozmian i dobrze przeorane resztki pożniwne.

Ochrona chemiczna- dobre wyniki daje preparat Opus Team

<p><strong><span style="font-size: 8pt;">Fotografie przedstawiające objawy choroby - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze</span></strong></p>
<p>
 /pszenica/choroby/septorioza-klosow-1.jpg/pszenica/choroby/septorioza-klosow-2.jpg/pszenica/choroby/septorioza-klosow-3.jpg/pszenica/choroby/septorioza-klosow-4.jpg 
 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?