Askochytoza liści (Ascochyta spp.).
Występowanie i znaczenie- stwierdza się zwiększone występowanie tej choroby. Powoduje dość duże straty ta choroba. Grzyb atakuje szczególności pszenicę i jęczmień, należy go jednak uznać za pasożyta atakującego rośliny osłabione.
Okres wykrywania- często już w czasie wschodów jesienią, na jęczmieniu ozimym często po stopieniu śniegu na obumarłych i poparzonych liściach.
Obraz choroby- owalne lub podłużne plamy martwicze o wielkości kropki, które występują w ostatniej trzeciej części długości liścia. Plamy te się później zlewają, a liść usycha. Grzyb atakuje także plewy, które w dalszym przebiegu choroby blakną, zachowując ostre ciemnobrązowe obrzeża. Przetrwanie grzyba następuje na resztkach słomy i liści. Wśród chwastów główną rośliną żywicielską jest perz.
Fotografie przedstawiające objawy choroby - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze
Wzmożone występowanie- długo trwające wilgotne i chłodne z duża ilością opadów, zbyt dużo zbóż w płodozmianie, nie rozłożone resztki pożniwne, poparzenia na zbożu.
Możliwość pomylenia- septorioza kłosów.
Agrotechniczne działanie zapobiegawcze- uprawa odpornych odmian (pszenica ozima), dobry płodozmian i dobrze przeorane resztki pożniwne.
Ochrona chemiczna- dobre wyniki daje preparat Opus Team
<p><strong><span style="font-size: 8pt;">Fotografie przedstawiające objawy choroby - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze</span></strong></p> <p>
|