Pszenica Choroby pszenicy Septorioza kłosów pszenicy
Septorioza kłosów pszenicy

Septorioza kłosów (Septoria nodlorum).

Występowanie i znaczenie- w lata wilgotne znacząco gospodarczo choroba liści i kłosów zwłaszcza w pszenicy.

Okres wykrywania- po wschodach aż do dojrzałości.

Obraz choroby- już po wschodach brunatno zabarwione olbrzymie tkanki na pierwszych liściach. Potem znajdują się na liściach i pochwach liściowych małe brunatne martwice, które zlewają się w większe plamy. Przebarwienie przechodzą na węzły źdźbeł i same źdźbła. W korzystnych warunkach już w 2 tygodnie po zbrunatnieniu widoczne są pyknidia (małe brunatne owocnie grzyba w kształcie kropki). Także w kłosach po kłoszeniu pokazują się brunatno fioletowe martwice w kształcie kropek na plewach. W obumarłych częściach tkanki tworzą się wegetatywne owocnie grzyba.

Fotografie przedstawiające objawy choroby - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/pszenica/choroby/septorioza-klosow-1.jpg/pszenica/choroby/septorioza-klosow-2.jpg/pszenica/choroby/septorioza-klosow-3.jpg/pszenica/choroby/septorioza-klosow-4.jpg

Wzmożone występowanie- wilgotne stanowiska, wilgotne lata i temperatury 15-20°C, wcześnie dojrzewające odmiany, wylegające łany.

Możliwość pomylenia- plamy na liściach jak u septoriozy liści.

Agrotechniczne działanie zapobiegawcze- dobieranie mało podatnych odmian o dłuższej słomie, zdrowy materiał siewny, dobre przyoranie resztek pożniwnych.

Ochrona chemiczna- Tango 0,8-1,0l/ha, Opus Team 1,0l/ha- od początku porażenia do końca kłoszenia.

 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?